INVITAȚIE

Fundația pentru Cultură și Educație Ecologistă Ecotop Oradea vă invită să participați la tabăra de voluntariat în arii protejate organizată în perioada 9-16 august 2021, la Betfia, la ”Caii din Vale”.

Scopul taberei este ca participanții să cunoască biodiversitatea din aria protejată situl Natura 2000 ROSCI0008 Betfia, să facă schimb de experiență și cunoștințe reciproce, să dezvolte facilități pentru fauna protejată (locuri de cuibărit și adăposturi artificiale pentru păsări și lilieci).

Tabăra este deschisă tinerilor cu vârsta peste 14 ani din România și Ungaria, pe principiul primul înscris-primul admis, în limita a 20 de locuri.

Formularul de înscriere completat și semnat trebuie transmis pe adresa de e-mail contact@ecotoporadea.ro până la data de 02 august 2021, urmând ca primii 20 de înscriși să primească pe e-mail confirmarea de înscriere și acceptarea de participare până la data de 05 august 2021.

Tabăra de voluntariat în arii protejate se desfășoară în cadrul proiectului „Conservation and protection of the cross border natural heritage of Bihor – Hajdu-Bihar counties”, ROHU-53, accesat prin Programul Interreg V.A. România-Ungaria.

MEGHÍVÓ

Az ECOTOP Alapítvány meghívja Önt, hogy vegyen részt a védett területeken működő önkéntes táborban, 2021. augusztus 9. és 16. között, Betfián, a “Caii din Vale” campingben.

A tábor célja, hogy a résztvevők megismerjék a ROSCI0008 Betfia védett területnek a biodiverzitását, tapasztalat és ismeret csere, fészkelőhelyek és mesterséges menedékhelyek kihelyezése madarak és denevérek számára.

A táborban 14 évesnél idősebb romániai és magyarországi fiatalok vehetnek részt, az első beiratkozás elve alapján, maximum 20 személy.

A kitöltött és aláírt regisztrációs űrlapot a contact@ecotoporadea.ro e-mail címre kell belküldeni 2021. augusztus 2-ig, az első 20 jelentkező e-mailben megkapja a regisztrációs visszaigazolást és a részvétel elfogadását 2021. augusztus 5-ig.

Az önkéntes tábor a védett területen a “Bihor – Hajdu-Bihar megyék határon átnyúló természeti örökségének megőrzése és védelme”, ​​ROHU-53 projekt keretében valósul meg, az Interreg V.A. Románia-Magyarország program keretén belül.